Czy każdy aloes jest leczniczy i jaki ma skład?

Spis treści

Aloes jest jedną z roślin odznaczających się właściwościami leczniczymi. Dzięki właściwościom przeciwbólowym, działaniu przeciwzapalnym oraz bakteriobójczym ma on pozytywny wpływ na nasz organizm. Jego liście są bardzo mięsiste i wypełnione cennymi substancjami, również leczniczymi. Jednak czy każdy aloes jest leczniczy? Odpowiemy na to pytanie!

Dlaczego aloes jest leczniczy?

Czy każdy aloes jest leczniczy? Na całym świecie istnieje ponad 400 odmian aloesu. Najczęściej kojarzy się nam z roślinką doniczkową, jednak może on mieć również postać drzewa lub liany. W naszych warunkach klimatycznych występuje na ogół w mini wydaniu jako ozdobny kaktus. Aloes to jednak zdecydowanie dużo więcej niż tylko ozdoba. Każdy liść tej rośliny kryje w sobie śluzowaty żel składający się aż w 96% z wody. 4% suchej masy aloesu zawiera przede wszystkim błonnik pokarmowy i popiół, można znaleźć w nim także niewielkie ilości kwasów tłuszczowych. Oprócz tego w aloesie zwyczajnym występują łatwo przyswajalne aminokwasy, polisacharydy o działaniu przeczyszczającym i odtruwającym, kwas foliowy, biotyna, witaminy z grupy B, witamina C i E oraz wiele składników mineralnych.

czy każdy aloes jest leczniczy

Czy każdy aloes jest leczniczy?

Wiele z nas zna lecznicze i pielęgnacyjne właściwości tej wyjątkowej rośliny. Niewielu jednak wie czy każdy aloes jest leczniczy. Otóż nie. Ze wszystkich gatunków aloesu (a jest ich sporo!) lecznicze właściwości wykazuje jedynie 20 z nich, zaś w farmacji wykorzystuje się tylko 2, czyli aloes zwyczajny i aloes drzewiasty. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, poznać wszystkie najważniejsze właściwości aloesu, poznać rodzaje aloesu stosowane w kosmetyce oraz sposoby jego używania – zapraszamy na naszego bloga!