Łysienie plackowate to choroba, która dotyka 1-2% populacji. Może ona dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. W dzisiejszym wpisie wyjaśnię Ci, na czym ona polega, kogo najczęściej dotyka, a także przedstawię najskuteczniejsze metody leczenia. Jeśli jesteś ciekawy, to zapraszam do dalszego czytania!
Czym jest łysienie plackowate?
Choroba ta wywołana jest reakcją immunologiczną komórkową, która prowadzi do tworzenia się miejsc zapalnych wokół mieszków włosowych. Znaczącą rolę w przypadku zachorowań odgrywają predyspozycje genetyczne. Najczęściej bowiem łysienie plackowate dotyczy osób pochodzących z rodzin, w których ta choroba dotknęła wcześniej jednego z członków. W podwyższonej grupie ryzyka zachorowania na tę przypadłość są także osoby z zespołem Downa czy atopowym zapaleniem skóry. Tym, co charakteryzuje ten typ łysienia, są włosy wykrzyknikowe, będące oznaką aktywności choroby.
Metody leczenia
Wczesne wykrycie choroby daje duże prawdopodobieństwo jej wyleczenia, czyli odrostu włosów. Jednymi z najskuteczniejszych metod leczenia łysienia plackowatego są miejscowe preparaty sterydowe, takie jak kremy, roztwory, maści, a także iniekcje doogniskowe. W bardziej zaawansowanych przypadkach wykorzystywane są preparaty doustne. Świetne rezultaty przynosi również terapia DCPC. Polega ona na początkowym uczuleniu pacjenta na tę substancję, a następnie nakładanie na skórę głowy preparatu w odpowiednim stężeniu. W ten sposób na stany zapalne skóry kierowana jest odpowiedź autoimmunologiczna, której celem jest zahamowanie wypadania włosów i pobudzenie ich do odrostu.