Coraz więcej z nas, a przede wszystkim coraz częściej, sięgamy po kwas hialuronowy. To półprodukt kosmetyczny, który łatwo stosować w taki sposób, aby był dostosowany do indywidualnych potrzeb. To bardzo uniwersalny i rewelacyjnie wspomagający nawilżanie preparat.
Działanie kwasu hialuronowego
Wbrew pozorom kwas hialuronowy nie jest kwasem ani nie ma funkcji złuszczającej. Mimo że występuje naturalnie w organizmie ludzkim, jest bardzo ważny i warto go dostarczać. Jego podstawową rolą jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, co skutkuje jej elastycznością i jędrnością.
Niestety, ale im jesteśmy starsi, tym nasza cera jest bardziej sucha i krucha. Stosowanie kremu z kwasem hialuronowym może okazać się dla niej ratunkiem. Kwas wchodząc w reakcję z włóknami kolagenu i elastyny, buduje swego rodzaju podporę dla skóry. W ten sposób tworzy jędrność i wiąże wodę. Następstwem tego jest utworzenie powłoki, która chroni przed bakteriami.
Skąd się bierze kwas hialuronowy?
Tak jak wyżej wspomnieliśmy kwas ten, jest naturalnym składnikiem ludzkiej skóry. Nie pochodzi więc od roślin, co utrudnia jego wytwarzanie. Niemniej jednak wraz z postępem biotechnologii zaczął być tworzony “sztucznie”. Powstaje jako proszek, który w odpowiedni sposób łączy się w roztworze z wodą. Im większy procent stężenia, tym konsystencja jest bardziej żelowa.
Ze względu na rodzaj cząsteczek wyróżnia się kwas małocząsteczkowy, wielkocząsteczkowy i ultra małocząsteczkowy. Chcąc odpowiednio nawilżyć skórę i dotrzeć w jej głąb, kwas 1% wielkocząsteczkowy spełni swoje zadanie. Natomiast kwas hialuronowy 3% ultramałocząsteczkowy sprawdzi się osobom, które chcą usunąć bruzdy. Zatem w zależności od potrzeb oraz indywidualnych preferencji, zaleca się inny procent stężenia oraz rodzaj cząsteczek w kwasie. Mimo że kwas jest zakonserwowany, dobrze jest go przechowywać po otwarciu w lodówce i zużyć najlepiej w ciągu dwóch miesięcy od otwarcia.
Jak stosować kwas hialuronowy?
Ten rodzaj kwasu jest często stosowany w medycynie estetycznej. Wypełnia się nim chociażby usta lub nadaje nowego kształtu twarzy. Co ciekawe stosuje się go również w leczeniu bruksizmu, wstrzykując w odpowiednie miejsce na policzkach. Niemniej jednak tego typu zabiegi wykonuje wyspecjalizowany lekarz medycyny estetycznej. Jednak jak wspomnieliśmy wyżej, można go używać także w warunkach domowych. Najprostszym sposobem na użycie tej substancji jest je wymieszanie z kremem w zagłębieniu dłoni.
Chcąc, aby substancje z kwasu szybciej i głębiej przeniknęły do wnętrza skóry, można wymieszać go z olejem. Stworzy wtedy idealną ochronę peptydową skóry i zadziała nie tylko dogłębniej, ale i bardziej kompleksowo. Owszem, można postawić na kosmetyki, które zawierają kwas hialuronowy w składzie i oszczędzić sobie fatygi na powyższe procedury. Niemniej jednak warto postawić na produkt w wyższym stężeniu, niż na mieszankę półproduktów w kremach z drogerii, bo nie dadzą one pożądanego efektu.